Competition Results

The Final Stage of the 20th Osaka International Music Competition was held in October 5-14, 2019 at Muramatsu Recital Hall Shin-Osaka, Abeno Kumin Center, Uhara Hall, and Takatsuki Gendai Gekijo in Osaka and Hyogo Prefectures, Japan.

 

Among 45 entries passing the Bangkok Regional Round, 39 individuals and groups (total 66 contestants) actually participated into the finals. The following finalists who had passed the Bangkok Regional Round successfully won prizes.

 

Section I

Chanya Bayla SOMBOONVECHAKARN (NIST International School Year 3) First Prize in the Piano Age-E1 Category

 

Charif INSKUL (Young Artist Music Program, College of Music, Mahidol University Year 12) First Prize in the Piano Age-H Category

 

Chantat Neill KNIGHT (Young Artist Music Program, College of Music, Mahidol University Year 11) First Prize in the Musical Course Senior, Vocal Category

 

Thannapas LUANPITPONG (The Regents International School of Bangkok Year 4) Second Prize in the Musical Course Junior, Vocal Category

Palasiri JAOWANARIDHI (Young Artist Music Program, College of Music, Mahidol University Year 12) Second Prize in the Vocal Age-H Category

 

Thannapas LUANPITPONG (The Regents International School of Bangkok Year 4) Espoir Prize in the Piano Age-E1 Category

Kanthida PANJAPAPHAWIN, violin (Charuwattananukul School Year 5) Espoir Prize in the Strings Age-E2 Category

 

 

Section II

Lee Ming LEMOIN LAI, pai gu (Pei Min Middle School Year 11) Second Prize in the Folk Instruments Category

 

Section III
Thannapas LUANPITPONG, piano (The Regents International School of Bangkok Year 4) First Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Jiratchaya TANGSANTIKUL, violin (Srinakharinwirot University Prasarnmit Demonstration School K. 3) Second Prize in the Infant C Repertoire Course, Youth Category

 

Jenissa VICHIANSIN, violin (Harrow International School Bangkok Year 3) Third Prize in the Infant B Repertoire Course, Youth Category

 

Pusita WACHIRAKITIKUL, violin (St. Andrews International School Dusit Campus Year 6) Third Prize in the Infant A Repertoire Course, Youth Category

 

Siyaphat PREMPRAYOONWONGSA, piano (Marywit Bowin School Year 1) Third Prize in the Infant C Free Program Course, Youth Category

 

Thaninpong THAIVUTINUKUL, piano (Ekamai International School Year 3) Third Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Napat KINGNARA, piano (Piboonbumpen Demonstration School of Burapha University Year 6) Third Prize in the Infant A Free Program Course, Youth Category

 

Miku UEDA, piano (Duangmanee School Year 6) Third Prize in the Infant A Free Program Course, Youth Category

Trin SIRISOOK, cello (Shrewsbury International School Bangkok year 6) Third Prize in the Infant A Free Program Course, Youth Category

 

Pim LUCKSIRI, piano (Panyaden International School Year 6) Fourth Prize in the Infant A Repertoire Course, Youth Category

 

Jaokha CHAILAPSIRI, violin (Rajini School Year 2) Fourth Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Prao CHAILAPSIRI, violin (Rajini School Year 4) Fourth Prize in the Infant A Free Program Course, Youth Category

 

Papye KITCACHONPONG, piano (Lycee Francais International School de Bangkok GS) Fifth Prize in the Infant C Free Program Course, Youth Category

 

Tamisa SIRISOOK, piano (Shrewsbury International School Bangkok Year 4) Fifth Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Tanintorn JONGCHAROENKAMOL, piano (Sarasas Witaed Suksa School Year 1) Fifth Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Narida EKARAPHANICH, piano (Bangkok Patana School Year 3) Sixth Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Siravitch SUKAJINTANAKARN, piano (Amnuay Silpa School Year 4) Cultural Encouragement Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category

 

Natarat CHADRATANON, piano (Maryvit Bowin School Year 2) Cultural Encouragement Prize in the Infant B Free Program Course, Youth Category